Raspberry Pi го претстави најмалиот компјутер во светот од 5 долари

во Хардвер

Image courtesy of Raspberry

Pi Zero чини само 5 долари и е два пати помал од банкнота. Но, може да биде испрограмиран! Можеби е поспор од поголемите (и поскапи!?) модели на Raspberry Pi кои чинат од 20 до 35 долари, но Pi Zero е доволно моќен за да се користи за кул работи – од мини-модул во роботика и платформа за контрола на уредите во домот, до најчестата примена како алатка со која учите да програмирате.

Иако изгледа неверојатно мала плочката со димензии од 65mmx30mmx5mm, Raspberry успеа во неа да смести 1GHz ARM процесор, 512MB LPDDRS SDRAM, слот за micro-SD, mini-HDMI со поддршка за Full HD од 1080p. Raspberry Pi Zero работи на Rаspbian и доаѓа со апликации како Minecraft и Sonic Pi.

Минијатурниот компјутер е пуштен во продажба во САД и Британија, и најверојатно ќе може да го најдете на други хардверски продавници кои испорачуваат во Македонија. Но, малата цена за фантастичен уред значи дека Raspberry Pi се распродава веднаш. Веќе се продадени над 7 милиони Raspberry Pi модели ширум светот, и нема сомнеж дека новиот Pi Zero може да ја дуплира таа бројка, иако од компанијата велат дека целта им е да го поттикнат интересот на младите во компјутери и програмирање, а не да направат профит.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk