PayPal сака да воведе можност за плаќање со биткоини

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

PayPal започнува соработка со три од водечките биткоин сервиси за исплата BitPlay, CoinBase и GoCoin, со што ќе овозможи плаќање со крипто-валутата преку својата платформа. Услугата за почеток е достапна во Северна Америка, објави PayPal на својот блог. Сепак PayPal нема да ги процесира овие исплати, а биткоин нема засега да биде додаден во PayPal дигиталниот новчаник како валута. Исплатите ќе одат преку безбедни партнери. „Ќе започнеме постепено, ги подржуваме Bitcoin на некои начини денес, а дел од услугите откако ќе видиме како се развиваат“, велат од PayPal.

PayPal е возбуден со сите иновации кои се појавија за исплатите овој период. Поголем избор е начинот на кој луѓето креираат вредности, ги споделуваат, купуваат, продаваат и тргуваат – токму ова е PayPal. Веруваме дека Bitcoin нуди единствени можност која се зголемува со бројот на луѓе и компании кои почнуваат да ги користат. Возбудени сме од можноста да соработуваме со бизнисите и бизнис моделите кои ни овозможуваат да креираме ново искуство и доверлив сервис кои го очекуваат нашите корисници. „Се надеваме дека ќе направиме повеќе како што Bitcoin-екосистемот продолжува да се развива“.

[youtube]Um63OQz3bjo[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments