Овие иконографици се најдоброто нешто што ќе го видите денес

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

Image courtesy of Adioma

Колку знаете за биографијата на Џеф Безос, Илон Маск или Бил Гејтс? Секако не може ниту да знаете, ниту да запомните сè.  Но, Adioma има одлично дизајнирано решение, иконографик за секој од основачите на најголемите компании, иако не се задржуваат единствено на нив.

Иконографиците вообичаено се задржуваат на најважните детали и се пократки. Тоа секако нема да одговара во овој случај. Поради ова, можеби овие иконографици се предолги, но затоа има можност за куп интересни податоци кои можеби и не сте ги слушнале досега.

На пример:

  • Бил Гејтс го убеди училиштето да му дозволи да креира софтвер кој ќе прави распоред за студнети на часови. Г. Гејтс се се распоредил во часовите со повеќе дејвојки.
  • Марк Закербер е огромен фан на Star Wars. Дури и неоговата Бар Мицва е со Star Wars тема.
  • Илон Маск ги прочитал сите книги во билблиотеката која ја постувал како дете. На 8 години ја прочитал Енциклопедија Британика.

Ако имате инспирација за некој кој не е споменат, можете и самите да креирате иконофрафик, а Adioma има одличен туторијал како да го направите ова.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments