Ова е иднината на хирургијата

во Вести

Kuka Robot Group без сомневање се дел од најмоќните роботи. Компанијата неодамна претстави систем на робот и проширена реалност кој може да ја биде иднината операционите сали. Со овој систем хирургот кој управува со роботот може да биде на едниот, а да оперира од другиот крај на светот. Дополнително, роботот е со повратна врска, па хирургот може да го почувствува и најмалиот отпор на другата страна.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments