Oткачената проширена реалност на Google Project Tango

Project Tango e помошникот на Google во креирање на проширена реалност. Се работи за фантастична технологија, ако се суди според новите видеа кои ги презентираат можностите. Платформата на Google ќе овозможи роботи да можат да се движат низ претходно препознаен простор или да се играат видеоигри во непосредната околина.

Новитет е промената на процесорот во експерименталните Tangо телефони и таблет компјутери. Досега Google ги користеше Tegra K1 на Nvidia, а новиот процесор е Snapdragon 810 од Qualcomm, со Adreno 430. Во моментов Qualcomm е најбрзиот процесор за мобилни уреди, но Nvidia го претстави заменикот на K1, Tegra X1 кој доаѓа со Maxwell m-a графички процесор.

Tango како конкурент го има Microsoft е Windows Holographic кој ги овозможува истите функционалности со проширената реалност, без притоа премногу да се фокусираат на мапирање на целиот простор, туку единствено околината во која е поставен.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] неколку години Google ја презентираше својата замисла за проширена реалност. За жал Project Glass не успеа, а со […]

trackback

[…] ова. Телефонот од Lenovo е првиот кој излегува со Google Project Tango […]

trackback

[…] години по официјалнотo претставување на Project Tango, Google конечно ги откри дел од новите можности на оваа […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk