Oригиналниот Photoshop сега е бесплатен, Adobe го објави и изворниот код

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Adobe започна бесплатно да го нуди Photoshop! За жал станува збор само за првата итерација на софтверот за обработка на слики – Photoshop 1.0 кој е стар над 23 години, но „интересно Photoshop 1 во 1990-та e далеку помоќен од Microsoft Paint во 2013-та“, пишува The Next Web.

Adobe во соработка со Computer History Museum го објави и  изворниот код за популарната алатка, кој можете да го преземете од официјалната страна на музејот. Mузејот ги објави и  упатството за корисници и туторијалот за оваа верзија.

Првиот Photoshop е изработен од Томас и Џон Кнол кој започнале со изработка во 1987 година. Првата замисла била тоа да биде софтвер за манипулација со слики кои се дигитализирани преку скенирање. Photoshop 1.0.1 e издаден три години подоцна во 1990 година од Adobe.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@Ecchi
11 years ago

Целиот Аdobe CS2 пакет е веќе некое време бесплатен: http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/inde… (ама без изворен код) :)

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

види ги сите огласи на kariera.it.mk