OnePlus X има прекрасен дизајн, но дали ќе го купите?

OnePlus го презентираше новиот телефон OnePlus X, кој е поевтина верзија од досегашните, иако и овие модели се далеку над просечната цена. Новиот уред е помал од претходните, иако екранот е речиси идентичен, вели The Next Web. Телефонот доаѓа со солиден хардвер, иако не е најновиот кој е достапен во моментот. За 300 долари за телефонот со стаклена позадина, односно 410 долари за керамичкиот модел, се чини дека е уредот е одличен, но вистинското прашање е дали би го купиле OnePlus X? За многумина ова е непознат бренд со цена која е блиску до премиум Android телефоните.

One Plus X доаѓа со 5-инчен HD дисплеј; 16 GB слободен простор; 3GB RAM; Qualcomm Snapdragon 801 на 2.3GHz; 13МР задна и 8МР предна камера, а задната камера може да снима 4К видео. Екранот на телефонот е заштитен со Gorilla Glass 3, а слободниот простор може да се прошири до 128GB. Дополнително OnePlus X доаѓа со простор за две nano SIM картички. Како и претходниот модел и овој доаѓа со OxygenOS, откако Cyanogen ја затвори употребата на нивниот мод. „Најголема предност на OnePlus X е неговиот дизајн. За разлика од претходниот модел овој има премиум изглед,“ вели Next Web.

Сепак за сите Android ентузијасти, ниту оваа верзија на телефонот нема да биде замена за Nexus 6P. „Never Settle – е новото мото на OnePlus, мото кое е прилично храбро… но ни се допаѓа… Сепак OnePlus X нема да биде крај за Nexus телефоните, пред се за 6Р. Исто така телефонот нема да биде крај за iPhone, иако се обидува да биде iPhone,“ вели TechCrunch.

OnePlus X ќе биде достапен на од 5 ноември, најверојатно повторно со претпродажби и чекање.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Филип
Филип
6 years ago

“За многумина ова е непознат бренд со цена која е блиску до премиум Android телефоните“
What…??? Статијава да не е од пред една година и за Oneplus One, плус $300 vs. $600 долари, да блиску до премиум е,тука се цените.

“Сепак за сите Android ентузијасти, ниту оваа верзија на телефонот нема да биде замена за Nexus 6P“
Па не се ни обидува да биде замена за 6Р со оглед на тоа дека е mid-ranged телефон…

“„Never Settle – е новото мото на OnePlus“ – Пак да прашам, ланска да не е статијава случајно?

Виктор Дано
6 years ago
Reply to  Филип

Има премиум телефони кои се по 300-400 долари. Најновите телефони се најскапи, но и постарите модели се уште премиум телефони, не застаруваат за една-две години. Mid-range телефон е да, барем така е замислен, но од релативно непознат бренд. Не е статијата ланска :)