OKCupid користи математичка формула за да го најде совршениот партнер преку Интернет

Денес е Св. Валентин, па можеби е прикладно да обрнеме внимание на науката околу наоѓање партнер преку Интернет. Да, партнер не се наоѓа толку лесно, туку е потребна наука! Или поточно математичка формула, вели OKCupid, еден од најголемите сајтови за наоѓање партнери на интернет кој има околу еден милион посетители месечно.

Основачот на сајтот Кристијан Рудер во видеото на TEDEducation објаснува како сајтот користи алгоритам за да ги спои интересите на луѓето и да им предложи „совршен“ партнер. Најтешкиот дел со алгоритмот е да се „земе нешто мистериозно како човечката привлечност, да се подели на компоненти со кои компјутерот може да работи.“

[youtube]m9PiPlRuy6E[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments