OК Google, најди гласовно пребарување преку Chrome

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Нова Chrome екстензија од Google овозможува гласовно пребарување преку прелистувачот, наместо да се куцаат термините. Со Voice Search Hotword за Google Chrome секојпат кога корисниците ќе пристапат на страната, наместо да пребаруваат со пишување, доколку имаат микрофон, можат да дадат гласовна команда Ok Google која потоа овозможува внесувањето да биде гласовно.

Промотивниот пост на Google+ ја препорачува екстензијата како идеална додека готвите за празниците па рацете ви презафатени за пребарување. Оваа година наместо запирање во подготвувањето на храната за да ги измиете рацете и да пребарате по интернет рецепти, замена за некој продукт или да ја прилагодите количината на некоја од состојките. Слични опции се достапни на Motorola Droid, Moto X и Nexus 5.

[youtube]oNBBijn4JuY[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
https://docs.google.com/document/d/1oG_LrLI04EsPUqa7Edz8Hy1-eSG1JEF7yr-Vfrq2u7E/edit?pli=1

Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed
in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
I never seem to get there! Thanks