Од јуни ќе го имате новиот дизајн на YouTube каналите

во Веб

Иако Google уште во март ги претстави редизајнираните профили за YouTube, сепак истите не беа веднаш официјално достапни, туку се бараше од корисниците самите да ги активираат. Но, од 5-ти јуни овој нов дизајн наречен One Channel ќе биде активиран за сите.

Целта кај новиот дизајн е да понуди единствен изглед на каналот на сите уреди. Во воведното видео на каналот корисниците ќе може да се претстават себе си, што ќе објавува на каналот и други детали, давајќи му персонализација на каналот. Интересно е тоа што при изработувањето на новиот дизајн, една од платформите за која се има работено е и телевизијата. Google е свесен дека дека во раст е развојот на паметните телевизори и навреме сака да си ја фати работата и да биде подготвен.

Новост во YouTube профилите е и „cover“ фотографијата која е прилагодена за сите големини на екрани, а доколку пристапувате преку ТВ, истата ќе биде искористена како позадина. Google наведе дека корисниците кои го активирале новиот профил ја зголемиле посетеноста на својот канал за 20 отсто.

[youtube]bRJEmA6P1SQ[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments