Новиот Exynos процесор на Samsung со слични функционалности како процесорот на iPhone

во Вести

Image courtesy of Samsung

Нoвиот Exynos процесор на Samsung, на следната генерација Galaxy телефони можеби ќе им донесе слични функционалности како на iPhone X.

Samsung не можеше да го дочека CES и го претстави процесорот една недела пред саемот. Exynos 9810 e базиран на втората генерација на 10 nm FinFET процес. Според перформансите, процесорот најверојатно ќе биде најголем конкурент на Snapdragon 845 и на А11 процесорот на Apple.

Exynos Series 9 – 9810 доаѓа со 8 јадра. Четри со подобри перформасни и 4 поштедливи јадра. Јадрата со подобри перформанси сега достигаат до 2.9 GHz.

Процесорот доаѓа со супер-брз LTE модем, „deep learning“- подобрено процесирање на слики. А, компанијата се надева дека процесорот ќе им овозможи напредок во неколку индустрии; од паметни телефони до автономни возила.

Со помош на процесорот може да бидат обработени 3д модели како креирање на отпечаток на ликот и негово следење во реално време. Процесорот доаѓа со одделен чип за препознавање на лик, ирис и отпечаток на прст.

Пред премногу да се израдувате,  Samsung најверојатно повторно ќе има верзии на телефоните со Snapdragon и Exynos процесори.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk