Новиот Acer лаптоп Predator 21 X е импресивен, но лудо прескап

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Новиот лаптоп на Acer, Predator 21X ќе чини неверојатни 9.000 US долари. Компанијата се обидува да го брендира Predator како гејминг лаптоп, но самата категорија не им прирасна за срце на гејмерите.

Лаптопот доаѓа со импресивен хардвер:

  • 21-инчен IPS монитор со резолуција 2560 х 1080;
  • седма генерација на Intel Core i7 процесор;
  • две графички картички Geforce GTX 1080;
  • 64 GB DDR4;
  • можност за 4 х 512GB SSD.

Дополнително лаптопот доаѓа со 2TB хард-диск. Predator 21 X е поблизок до десктоп отколку до лаптоп, тастатурата е механичка и изгледот и е поблизок до она што го очекувате на десктоп. Во лаптопот е вградено следење на погледот и можност за трансформирање на нумеричкиот дел на тастатурата во тачпад, пишува Verge.

Освен цената тежината на лаптопот е дополнителен проблем, а Predator 21 Х тежи околу 8 килограми.

Компанијата претстави и 17-инчен модел на Predator. Цената на моделот е е далеку поразумна, а иако и хардверот разбирливо е послаб сè уште станува збор за лаптоп-чудовиште. За 2.600 долари корисникот купува:

  • седма генерација Intel Core i7 процесор;
  • Geforce GTX 1080;
  • можност за 64 GB DDR4 RAM;
  • овојпат мониторот е „единствено“ 17-инчен.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments