Nokia работи на 8-инчен Lumia таблет компјутер

во Хардвер

Пoминаа само две недели кога Nokia го претстави својот прв таблет компјутер, 10,1-инчниот Lumia 2520, а сега интернетот веќе зборува дека се подготвува нова, помала верзија со која финската компанија ќе покрие два пазари – тој на поголемите конкуренти на iPad, и тој за помалите таблети, конкуренти на Nexus 7 и iPad Mini. Kако и Lumia 2520, и помалиот 8-инчен таблет со работно име Illusionist ќе работи на Windows RT 8.1 оперативниот систем и Qualcomm процесор, вели Тhe Verge.

Очекувањата се таблетот да се појави на некои пазари на почетокот на следната година, заедно со новиот 6-инчен паметен телефон Lumia 1320. Сепак дебито на Illusionist ќе зависи колку од Nokia, толку и од Microsoft. Microsoft го купува мобилниот бизнис на Nokia за 7,2 милијарда долари, зделка која ќе треба да биде финализирана во 2014-та година, кога ќе биде претставен и 7,5-инчен Surface таблет компјутер.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments