Сега може да купите автомобил со биткоини во Австралија

Австралија е првата земја во која ќе може да купите автомобил со дигиталната валута биткоин. Но, се работи за крос-кантри комерцијални возила oд производителот TomcarVentureBeat дека компанијата сака да биде иновативен производител на возила кој е подготвен да ги смени старите системи на дистрибуција, набавки и сега дури и платежните системи. Според него, биткоините ќе можат да ги намалат цените бидејќи нема да мора да се плаќаат трансакциски трошоци. Но, иако биткоин е децентрализирана валута, односно не е поврзана со банките, сепак ќе мора да се платат даноците во земјата.

Ашер Тан, основач на биткоин трансакцискиот систем CoinJar, вели дека „Биткоин економијата е тука. Таа се повеќе станува мејнстрим валута, прифатена од компании како WordPress и кинескиот интернет гигант Baidu. Aвстралија е еден од најголемите пазари за биткоин корисници надвор од САД, и затоа има смисла да се одговори на побарувачката“.

[youtube]Um63OQz3bjo[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments