Nokia претстави бесплатни мапи за iOS, ги брендира како Here Maps

во Мобилни

Here Maps се обид на Nokia да стане поконкурентна на мобилниот пазар, поточно да ја пополни дупката која Apple ја направи со своите катастрофални мапи. Here Maps ќе бидат наменети пред се за iOS уредите. Апликацијата е изградена врз HTML5, и има опција за симнување на офлајн мапи на улиците и аудио дирекции за пешаците, и вградени информации за јавниот транспорт.

Освен за iOS, Nokia најави и дека развива верзија за Firefox оперативниот систем и ќе обезбеди алатки за програмерите да развијат апликации за Android ОС. Што се однесува до другите платформи, мапите на Nokia веќе се достапни на Windows Phone, Amazon Kindle, Flickr, Garmin итн.

За Nokia, вели директорот Стефен Елоп, мапите и локацијата се една од клучните пет точки од кои зависи иднината на компанијата, покрај паметните телефони, обични телефони, патенти и мобилна инфраструктура. Затоа и не е чудно што финскиот гигант инвестира во нови технологии за мапирање.

Ден пред да ги претстави Here Maps, Nokia го финализираше купувањето на Earthmine, специјализиран сервис за креирање на 3Д мапи на улиците, налик на Google Street View. Токму Google, а не Apple е главниот конкурент на Nokia. Аpple всушност може да добие од мапите на Nokia бидејќи iOS корисниците ќе добијат корисен сервир, и нема веќе да се малтретираат со мапите на Apple, барем додека не бидат средени.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk