Nokia планира да се врати во игра со D1C мобилниот телефон

во Мобилни, Хардвер

Некогашниот гигант и производител на најпродаваните телефони на пазарот,  повторно планира да се врати во игра. Овојпат наместо лошите оперативни системи кои во голема мера придонесоа за пропаста на Nokia, компанијата најавува нов телефон со Android оперативен систем.

Неодамнешните тестови на Geekbench овозможуваат прв поглед на уредот. Nokia D1C доаѓа со 8-јадрен Qualcomm процесор на 1.4GHz, 3GB RAM и Android 7.о. Она што тестовите не го покажуваат е квалитетот на екранот и големината, но и изработката на самиот телефон.

Спецификациите покажуваат дека овој телефон е од средна класа, но компанијата планира два нови уреди од висока класа до кројат на годината, вели Next Web. Шпекулациите се дека Nokia планира најмалку 2 телефони кои ќе доаѓаат со Snapdragon 820. Компанијата пред две години го претстави Nokia N1 таблет компјутерот, кој сепак не донесе успех.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments