Нета е девојка која знае кул програмерски шеги

За Нета.мк знаеме само дека е стрип кој го цртаат „повеќе луѓе и еден гуру стрип цртаж“. Можеби е само нивен забавен проект, можеби е и некоја ПР или маркетинг кампања. Сеедно. Ќе дознаеме „наскоро“, ни објасни Нета. Но, тоа што е интересно е што овој нов македонски стрип е фантастичен. Нацртан е одлично, и програмерските шеги се навистина кул. Тоа што ни се допаѓа е што Нета, очигледно, е женски лик, а на македонската програмерска сцена и требаат девојки, бидејќи требаат свежи и нови идеи. Можеби Нета ќе ги мотивира девојките да се заинтересираат за професија доминирана од машки гикови? За повеќе стрипови, посетете го сајтот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
13 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Το κόμικ είναι διαθέσιμο στα σλαβομακεδονικά και τα αγγλικά στην ιστοσελίδα neta.mk. Το διακεκριμένο τοπικό περιοδικό πληροφορικής IT.com.mk χαρακτήρισε το κόμικ “φανταστικό” και του έπλεξε το εγκώμιο: […]

trackback

[…] تتوفر الشرائط الهزلية بلغتين المقدونية والإنجليزية على موقع  neta.mk ، ووصفتها مجلة أي تي دوت كوم  المحلية الرائدة فى مجال تكنولوجيا المعلومات بالرائعة وأشادت بنقاط كثيرة منها: […]

trackback

[…] Den Comic gibt es auf Mazedonisch und Englisch auf der Webseite neta.mk. Von der führenden lokalen IT-Zeitschrift IT.com.mk wurde der Comic 2015 als „fantastisch“ bezeichnet und in den höchsten Tönen gelobt: […]

trackback

[…] sono disponibili in macedone e in inglese sul website Neta.mk. Nel 2015 hanno ricevuto un’entusiastica recensione dal molto importante giornale locale It.com.mk, il quale ha definito Neta […]

trackback

[…] disponibles en macedonio y en inglés en el sitio web Neta.mk. En 2015, la tira recibió una muy buena crítica por parte de It.com.mk, una de las principales revistas locales, que describió a la tira como […]

trackback

[…] v makedonštině a angličtině na webových stránkách Neta.mk. V roce 2015 získal komiks nadšenou recenzi od předního makedonského časopisu It.com.mk, který ho označil za […]

trackback

[…] tiras estão disponíveis em macedônio e inglês no site Neta.mk. Em 2015, recebeu ótimas críticas da principal revista da região, It.com.mk, que afirmou serem […]

trackback

[…] на веб-сајтот Neta.mk. Во 2015 година, Нета доби пофална рецензија од водечкиот локален магазин It.com.mk, кои го оценија […]

trackback

[…] јазик на веб-сајтот Neta.mk. Во 2015 година, Нета доби пофална рецензија од водечкиот локален магазин It.com.mk, кои го оценија […]

trackback

[…] strips are available in Macedonian and English on the website Neta.mk. In 2015, it received a rave review by leading local magazine It.com.mk, which deemed it […]

trackback

[…] strips are available in Macedonian and English on the website Neta.mk. In 2015, it received a rave review by leading local magazine It.com.mk, which deemed it […]

Aleksandar Ruseski
9 years ago

Добар комик! Букмаркд :)

alekgev
alekgev
9 years ago

хехе

види ги сите огласи на kariera.it.mk