Нелегално користење софтвер ја чини индустријата 46 милијарди долари

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести, Софтвер

Според еден од поновите извештаи, индустријата за софтверски апликации и понатаму претрпува немилосрдни загуби кои првенствено се должат на не купување софтверски алатки, туку нивно користење преку бесплатни и нелегални извори.

Најновото истражување од страна на BSA, или Business Software Alliance извлекло заклучок дека 37% од целокупниот превземен софтвер е всушност нелиценциран, односно нелегален. Кога тие 37% би го купиле софтверот, тогаш таквата индустрија би била побогата за 46 милијарди долари.

Кога вака ќе се претстават работите, навистина делува загрижувачки, но по истата логика, софтверската индустрија добива двојно повеќе од легалните купувачи, профит кој се издигнува над 100 милијарди долари. Идеално нема никаде, а претпоставуваме дека често се случува оној кој проверил пиратска верзија на софтвер, да решил подоцна да оди со легална копија и да ја поддржи индустријата. Низ извештајот на BSA суптилно се навестува и дека загубата се намалува низ годините и од 2015 година па до сега бројот на нелегални преземања софтвер се има намалено за 2%.

Се претпоставува дека таквото нешто се должи на комплексноста на самите програми и бројните функции кои се достапни само доколку користите легална верзија на софтвер, кој, како додатна мерка, се испорачува само во форма на претплата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments