Научници создадоа соба во која магнетни полиња бежично ги полнат телефоните

во Вести

Научниците од универзитет од Токио имаат осмислено бежична соба за полнење телефони. Имено, како си се шетате низ собата и работите најразлични активности, така вашите направи се полнат.

Според научниците се работи за специјално дизајнирана соба во која магнетните полиња се способни да создаваат до 50 вати, нешто што не може да им наштети на луѓето, но и тоа како може без проблем да го полни вашиот телефон. Подразбирливо, се работи за нешто што претпоставуваме дека е исклучително скап прототип кој со години и години би можел допрва да се усовршува.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Full Stack Java Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk