Научете да зборувате клигонски за само пет минути дневно, со Duolingo

Star Trek фанатиците ја добија уникатната можност да научат клигонски и да ги импресионираат девојките на вистински начин. Или само да научат клигонски.

Интерактивната алатка за ефикасно учење јазици, Duolingo, стана побогата за уште еден јазик и доколку отсекогаш сте сакале да го совладате јазикот на ратоборната вонземна раса сега навистина немате изговор, што, во одредени ситуации, и те како знае да биде корисно.

Бесплатниот сервис Duolingo им нуди на заинтересираните целосен онлајн курс и уште пред самото излегување имаше над 170.000 заинтересирани Star Trek фанови.

Курсот Learn to Speak Klingon е развиен од бројни доброволци и ентузијасти и е осмислен преку различни игри и активности, на сличен начин како Esperanto или High Valyrian – еден од јазиците кој се зборува во Game of Thrones.

Моментно, учењето е овозможено преку официјалниот сајт, но се работи на iOS и Android апликација.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Duolingo, можете да научите и да зборувате клигонски или high valyrian. Не, не се […]

trackback

[…] секогаш е мноогу корисно да научите да зборувате клигонски, или додека ја чекате новата сезона на Game of Thrones – High […]

trackback

[…] Во случај да отсекогаш сте сакале да му дадете надворешна форма на гикот кој тлее во вас, следниве уши кои не се уши би можеле да се чекор во вистинскиот правец. Тоа, и учење клигонски за само пет минути дневно. […]