Наскоро Скопје ќе го добие првиот електричен автобус

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Скопјани наскоро ќе можат да се возат со електричен автобус. Автобусот е произведен од израелската компанија Chariot Motors и ќе вози на линијата „15“.

Возилото може да превезува 85 патници, а пробниот период ќе трае шест месеци. Автобусот ќе биде дел од јавниот превоз и ќе вози како и останатите автобуси на оваа линија. Постројките за полнење на батеријата се во Ново Лисиче и во Карпош 4, јави РадиоМОФ.

По пробниот период, градот Скопје треба да одлучи дали ќе набави вакви автобуси. Електричните автобуси се многу потивки од стандардните автобуси и не загадуваат во реонот во кој возат.

Цената на автобусите на Chariot е помеѓу 450 и 500 илјади евра. Сепак 15-ка поминува по 300 километри секој ден, електричната верзија за ова ќе троши 21 евра, а дизел автобусите трошат 121 евро секој ден, пишува Фокус.

Иако ова е првиот ваков автобус во Скопје, Chariot Motors не е прв пат во регионот. Автобуси на компаниајта возат на улиците на Белград и Софија. Компанијата има автобуси и во Грац и секако, во Тел Авив.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk