Наоѓање на стан со најдобра цена користејќи проста линеарна регресија и Python

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Во ова видео, може да научите како да го најдете станот со најдобра цена користејќи проста линеарна регресија и Python.

Анализа на податоци е поле кое последната деценија зема доста голем замав. Постојат голем број на комплексни модели кои се користат во многу области. Многу од нив се обидуваат да ја симплифицираат реалноста и да помогнат при носење одлука, но, дури и едноставен модел, како проста линеарна регресија може да ни даде дополнителни информации, и да ни биде од помош. Видеото е наменето за оние кои се почетници во програмскиот јазик (и/или статистика/економетрија) или сакаат да научат повеќе за самиот процес.


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments