Microsoft започна нова битка против Macintosh; овојпат вели Surface Pro е подобар

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

„Таблет кој ќе го замени вашиот лаптоп“ е новото мото на Microsoft кое ја обележува маркетинг кампањата за Surface Pro 3 таблет компјутерите. Таблетот доаѓа со екран на допир, но и со „пенкалото“ кое отвора дополнителни можности. Излегувањето на Surface Pro 3 го враќа и ривалството помеѓу Apple и Microsoft од деведесеттите, кога Apple излегуваше со слични реклами против PC компјутерите.

[youtube]yYC5dkQlQLA[/youtube]

Surface Pro 3, кој според Microsoft е , Иако цел на напад на претходните реклами на Surface беше iPad, се чини дека iPad се покажа како доминантен уред на пазарот, па Microsoft започна да го споредува Surface Pro 3, најавен како хибрид помеѓу таблет и лаптоп, со MacBook Air. Компанијата неодамна ја нападна и Siri во рекламите во кои ги презентираа можностите на Cortana. За разлика од деведесетите кога Microsoft преку PC ја имаше предноста на пазарот, а сега барем во САД уредите на Apple се оние со кои се прави споредбата. Се чини дека Surface Pro 3 е на вистинскиот пат, откако по подолго време критичарите се благонаклони кон хибридот.

[youtube]YfpULoEZIHk[/youtube]

[youtube]lYZVAR5kcrw[/youtube]

[youtube]0eEG5LVXdKo[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments