Microsoft се збогува со физичките продавници

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Минатата недела Microsoft објави дека компанијата ги затвора физичките продавници. Веста доаѓа откако компанијата поради пандемијата веќе ги имаше затворено продавниците неколку месеци, но конечната одлука е дека овие продавници и официјално заминуваат во историја. Во блогот со наслов „нов пристап кон продажбата“ компанијата ги објаснува идните чекори во овој сектор.

Компанијата се фокусира на дигиталните продавници и дигиталната продажба. Microsoft преку Windows и Xbox продавниците веќе има пристап до 1,2 милијарди корисници онлајн.

Отворени остануваат само четири локации, но и тие нема да работат како досега. Тимовите од Лондон, Њујорк, Сиднеј и Редмонд ќе останат отворени, но ќе функционираат поинаку. Потенцијалните купувачи ќе можат да влезат да ги погледнат и да ги тестираат производите на Microsoft, но не и да ги купат од продавницата.

Откако кон крајот на март поради пандемијата на Ковид-19 ги затворивме сите Microsoft Store продавници, нашиот тим за продажба тим им помага на малите бизниси и клиентите за едукација во процесот на дигитална трансформација; виртуелно обучивме стотици илјади клиенти од ентерпрајз и образовниот сектор за работа на далечина и софтвер за учење; и им помагаа на клиентите со повици за поддршка. Тимот ја поддржа заедницата со повеќе од 14000 онлајн работилници и летни кампови и повеќе од 3000 виртуелни доделувања на дипломи, вели Microsoft на својот блог.

Microsoft ја отвори првата продавница во 1999 во Сан Франциско.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk