Microsoft продаде 2 милиони Xbox One за само 18 дена; Sony продаде 2,1 милиони PS4

во Хардвер

Microsoft објави дека продале над 2 милиони Xbox One конзоли во 18 дена по излегувањето. Ова значи дека во просек компанијата продава 111.111 конзоли дневно. Ова воедно е и рекордна продажба на конзолите за компанијата. Покрај ова сопствениците на конзолата веќе имаат поминато 83 милион часови играјќи, гледајќи телевизија или користејќи ги апликациите. Отклучени се над 39 милиони „достигнувања“, а севкупниот скор од сите изиграни игри е 595 милиони.

„Побарувачката е поголема од бројот на уреди кои можеме да ги доставиме во нашите 13 продавници/центри, а Xbox One се продава и во голем број продавници“, вели Јусуф Меди од Microsoft. „Произведуваме најбрзо што можеме да ја обновиме залихата пред новогодишните празници“, вели друг извор од компанијата.

PlayStation 4 најголемиот конкурент на Xbox One објави дека за две недели продадоа 2.1 милиони конзоли. Но, PlayStation 4 се продава во 32 држави, а Xbox One единствено во 13 држави. Интересно ќе биде да се види кој ќе излезе како победник во новогодишната продажба кога се очекува нова навала по конзолите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk