Microsoft никогаш не пријавил дека хакери ја пробиле интерната база со пропусти

Интерна база со сите багови на софтверот на Microsoft од пред повеќе од 4 години е во раце на хакери. Компанијата досега не го пријавила нападот, иако знае за ова од 2013 година, велат поранешни вработени во интервју за Reuters.

Да биде проблемот поголем, базата содржи и безбедносни пропусти, критични и непоправени пропусти за поголем дел на софтверот на компанијата. Пропустите не се единствено за Windows, туку и за останатиот софтвер од компанијата. Microsoft тврди дека ги затвори пропустите неколку месеци по откривањето, во 2013 година. Сепак, пропустите биле злоупотребени во напад на владини и компаниски мрежи.

„Лошите момци со пристап до информациите буквално ќе имаат неограничен пристап до милиони компјутери низ целиот свет“, вели Ерик Розенбах, помошник секретар за сајбер безбедност,

Причината поради која овие податоци не се јавно објавени е увереноста на Microsoft дека пропустите кои се искористени во нападите можби потекнуваат од друго место.

За пробивањето од 2013 година е обвинета групата Morpho, која постои од 2011 година. До 2015 групата нападнала над 49 компании, вели Symantec.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk