Microsoft наскоро би можел да претстави „полесна“ верзија на Windows

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Нова верзија на оперативниот систем Windows наскоро би можела да биде претставена за корисниците. Новата верзија на оперативниот систем ќе биде помала и ќе биде наменета за уредите со помали дискови.

Целта ќе биде Microsoft да освои пазар кој сега е надвор од дофат. Станува збор за евтини уреди кои доаѓаат со помали дискови, можеби често се користаат и во училиштата. Секако на овој дел од пазарот води Google, кој со Chromebook е доминантен на овој дел.

Новата верзија на Windows 10 ќе биде само 2 GB и Microsoft ќе им ја понуди на производителите за поевтини лапотоп уреди. „Полесна“ верзија на оперативниот систем би можела да биде корисна и за други корисници.

Најголем дел од просторот е ослободен со отстранување на апликации кои корисниците најчесто нема да ги користат, како Internet Explorer и други легаси (legacy) апликации, јави Verge.

Microsoft наскоро ќе одржи конференција за девелопери, па најверојатно тогаш и ќе можеме да дознаеме повеќе податоци.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk