Microsoft ќе oбјави софтверски алатки за хакерите на Kinect

во Софтвер

Од самото објавување Kinect, вид гејминг конзола без контролери која се користи со движење на телото користејќи камери и сензори, ги привлече хакерите и програмeрите кои започнаа да експериментираат со неа наоѓајќи најразновидни можности.

Еве неколку примери за контрола на робот само со движење без контролери, контрола на светло и играње на World of Warcraft, последново, иако за игра, сепак е експеримент кој може да се користи во медицината.

Развојните алатки ќе бидат објавени на пролет и ќе бидат достапни само за лична употреба. Microsoft најави дека ќе објави и комерцијална верзија.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
кинект
кинект
10 years ago

Како и да е веќе 2 месеца јас ги пробувам хаковите :D

Georgij Golaboski
Georgij Golaboski
10 years ago

поефтино малку да го напраеа и ќе го купеф. иначе добра технологија Indeed :D

види ги сите огласи на kariera.it.mk