Месец на гејминг во организација на МЕСА

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести, ИТ.МК

Епидемијата на коронавирус не стивнува, но благодарение на технологијата ова не значи дека друштвениот живот мора да престане. Од минатиот викенд започнаа есенски денови на гејмингот во организација на МЕСА.

„Autumn Gaming Month“ претставува најголем онлајн настан за видеоигри организиран во нашата држава. Видео игрите и еспортот се повеќе земаат замав на глобално и локално ниво, а поради Ковид-19 пандемијата претставуваат еден од најкористените начини на онлајн социјализација и извор на забава, велат од МЕСА

Веќе се одржаа натпреварите во Fortnite, но остануваат уште многу интересни и забавни видеоигри. Натпреварите продолжуваат веќе од среда со Clash Royale.

  • Clash Royale – 18 ноември (среда)
  • Counter Strike Global Offensive – 20 до 22 ноември (петок до недела)
  • Шах – 25 ноември (среда)
  • Dota 2 – 27 до 29 ноември (од петок до недела)
  • League of Legends – 4 до 6 декември (од петок до недела)

Натпреварите во целост се одржуваат онлајн и ќе бидат пренесувани во живо на Mesa Esport и на GG.TV.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk