МАРНет започнува со регистрација на .мк домени

во ИТ.МК

Барањата за регистрација ќе можат да се доставуваат од 16.02.2011 година во архивата на МАРнет (во зградата на Нова Македонија) или по пошта на следната адреса: МАРнет, ул. Мито Хаџи-Василев Јасмин бб, 1000 Скопје.

МАРНет ќе продолжи да функционира според оспорениот стар правилник, до март кога јавно ќе биде отворена дискусија за нов правилник кој ќе треба да го либерализира .мк доменот, неодамна објасни новиот директор на МАРНет, Сашо Димитријоски.

МАРнет беше изгасена во јануари откако Уставниот суд го оспори правилникот за регистрација на .мк домени, не заради лошата практика, туку бидејќи не постоело законска регулатива за него.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Киро Велковски
Киро Велковски
10 years ago
trackback

[…] This post was mentioned on Twitter by itcommk, Boris Kuzmanov. Boris Kuzmanov said: МАРнет ќе продолжи со регистрации за 2 дена – http://bit.ly/hxXB9i (via @itcommk) […]