Македонските твитерџии направија Новогодишна елка од стотици пластични шишиња

Со цел да се подигне еколошката свест кај граѓаните, група македонски твитерџии и блогери направија Новогодишна елка од околу 1.000 пластични шишиња. Елката стои гордо во Скопскиот парк, со надеж дека собирачите на пластични шишиња нема да ја срушат. По Нова Година креаторите соодветно ќе ја тргнат елката.

– Објавено е видеото за Новогодишната елка од пластични шишиња –
– Каков ефект имаше Новогодишната елка од пластични шишиња (инфографик) –

„По примерот на елката од 40.000 пластични шишиња што беше поставена во Литванија, повикав, ако има интерес, и ние да направиме нешто слично, секако помало, но симболично, кое би ја издигнало свеста за рециклирање.“ – вели Тамара Атанасоска, која беше иницијатор на акцијата.

Целата дискусија околу елката ќе ја најдете на #eлкамк или на Facebook, а куп слики ќе најдете тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
8 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
Filip
10 years ago

trebase vo sekoe sise da se stavat poraki razni , neso inventivno ko sto e i elkava!!!

Super Super !!! Bravo

Име
Име
10 years ago

Чувајте ја од цигани вечер. :D

Злата
Злата
10 years ago

Браво! Ме израдувавте!

azder
azder
10 years ago

како IT.com.mk требаше да нагласите дека за лампиони беа користени неискористени дискови со „Fedora на македонски“ :)

IT.com.mk
10 years ago
Reply to  azder

Ги има на слика. :)

azder
azder
10 years ago
Reply to  IT.com.mk

абе „…да нагласите…“ :)

*le korisnik*
*le korisnik*
10 years ago
Reply to  azder

Rabotat :D ? da si instaliram edna fedora a ne da se macam na window$ov :/

кирил
кирил
10 years ago

Браво човече! Браво за Тамара! Наредно е да се сруши некој светски рекорд, викајте доаѓам, но претходно повеќе портали да разгласат, ради масовност!

:)