Македонија е мала економија за PayPal, вели ИТ министерот Ивановски

PayPal наводно требало да биде во Македонија уште во 2008-ма година. Но кризата, несоодветните системи и, пред се, малата економија во земјата, го држат финансискиот сервис надвор од земјата, вели министерот за информатичко општество Иво Ивановски во интервју за Јади Бурек. Г. Ивановски повтори дека Македонија сменила многу закони за да обезбеди PayPal да влезе во Македонија, но интересно, ова е прв пат што го слушаме да потенцира дека малата е-трговија е клучна зошто овој сервис не сака да се замара со Македонија. Во регионот сервисот oд неодамна е достапен во Србија, како и во Босна и Херцеговина, Хрватска и Aлбанија.

ИТ министерот се обиде и да потенцира дека ете имало кредитни картички, па порталите ги прифаќаат и дека се работи „се во интерес да се зголеми трговијата“, иако таа всушност стагнира според статистиките. Лошата вест, вели ИТ министерот, е PayPal нема да дојде наскоро. Добрата вест, како до сега, е дека сме им во плановите.

[youtube]zaDsDzUBmGk[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
38 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
mousdonec
mousdonec
9 years ago

Годините минуваат многу од мкд чекаат на овој паупал за да може да продаваат на ебау, ама и тоа ке заврши ебау ја почна чистката значи ако продадеш нешто за 100 долари ебау ти зема огромен процент + паупал за да ги изваадиш плус други глупости. Од 100 те долари ти остануваат некои си 80 да речеме чисти од кои потоа државата ке ти земе персонален данок ако не ги пријавиш суд апсаана. Еве јас со години чекам се да биде регуларно(ама ништа) лаги лаги и само лаги. Сите прават бугарски пасоши за да идат да работат странство, а јас правам бугарски пасош за да може да продавам на ебау. како што кренало кај нас паупал ќе дојде на свети никад.

fallen
fallen
9 years ago

Kosta fino spomna i vo pravo e. Raznorazni debili stavija pecat koja e Makedonija na internet pred 10tina godini i toa ima da se vlece uste mnogu. I treba!
Vo MK debitnite/kreditnte karticki sluzat za vadenje kesh od ATM a ne za sekojdnevno kupuvanje. Prasajte nasi biznisi od tipot na Grouper. Makedonceto poprvo ke kupuva uplatnica, pa ke ja popolnuva, pa ke ja fotokopira, ke ja praka po email mesto da si plati dnevniot burek so karticka za 1 sekunda. Pa mislam oti i ne ni treba PayPal. Ubavo e vaka koga nesto shuska vo dzebot. A da, ministerot e izguben slucaj.

Некој
Некој
9 years ago

Министеров да си замине во дупката од која дошол…

Министерот
Министерот
9 years ago

Жално е ова што се случува во нашата земја. Ете пример зошто сите заминуваат од тука. Лаги лаги и само лаги. Цела држава пропадна од лаги, затоа сме последни во светот.

Зоки
Зоки
9 years ago

Alertpay = PAYZA = SRANJE VO KOCKA – Одвај успеав да наговорам едно бате да ми плати преку овај ебан сервис, и зедов 1200 долари. Тие пари ги префрив во Тутунска, ама од таму ми рекоја ПАРИТЕ СЕ ЗАМРЗНАТИ и НЕМОЖИШ ДА ГИ ПРИМИШ… – а шо можам да прам? ДА ГИ ВРАТИШ НАЗАД ОД КАЈ ШО ГИ ЗЕДЕ!!! – а оти така?

ОТИ ЗАКОНИТЕ ВО НАШАТА ЗАЕБАНА ДРЖАВА СЕ: Лице неможи да си пушта пари од себе на себе (т.е. од мој акаунт со мои податоци на интернет, до вистинска банка со мои податоци…)

А СЕГДЕ НА СВЕТОТ ВО Пејпал, Скрилл, АлертПеј (пејза) и други глупости, Па дури и во нашите заебани Банки, јас или било кој МОРА ДА КОРИСТИ НЕГОВИТЕ ВИСТИНСКИ ПОДАТОЦИ ЗА ДА СИ ОТВОРИ НЕГОВ ЕБАН АКАУНТ!

А друг проблем е дека не сме прифатени ни од Американ Експрес, така да… ке ги галиме спомениците, ке пополнуваме нашите документи за даночење, ке читаме преведени бестселери, ќе се учиме од беслплатни и многу квалитетни книги, ке студираме на ефтини и исто квалитетни факултети, ќе работиме за 8 карти месецо, ќе плаќаме струка од 2 илјади, бензин од 80 итн итн…

фала за времето

Dejan
Dejan
9 years ago

"ML">Mali
"MT">Malta
"MH">Marshall Islands
"MQ">Martinique
"MR">Mauritania
"MU">Mauritius
"YT">Mayotte
"MX">Mexico
"FM">Micronesia
"MN">Mongolia
"MS">Montserrat
"MA">Morocco
"MZ">Mozambique
"NA">Namibia
"NR">Nauru
"NP">Nepal
"NL">Netherlands
"AN">Netherlands Antilles
"NC">New Caledonia
"NZ">New Zealand
"NI">Nicaragua
"NE">Niger
"NU">Niue
"NF">Norfolk Island
"NO">Norway
"OM">Oman
"PW">Palau
"PA">Panama
"PG">Papua New Guinea
"PE">Peru
"PH">Philippines
"PN">Pitcairn Islands
"PL">Poland
"PT">Portugal
"QA">Qatar
"CG">Republic of the Congo
"RE">Reunion
"RO">Romania
"RU">Russia
"RW">Rwanda
"KN">Saint Kitts and Nevis Anguilla
"PM">Saint Pierre and Miquelon
"VC">Saint Vincent and Grenadines
"WS">Samoa
"SM">San Marino
"ST">São Tomé and Príncipe
"SA">Saudi Arabia
"SN">Senegal
"RS">Serbia
"SC">Seychelles
"SL">Sierra Leone
"SG">Singapore
"SI">Slovenia
"SK">Slovakia
"SB">Solomon Islands
"SO">Somalia
"ZA">South Africa
"KR">South Korea
"ES">Spain
"LK">Sri Lanka
"SH">St. Helena
"LC">St. Lucia
"SR">Suriname
"SJ">Svalbard and Jan Mayen Islands
"SZ">Swaziland
"SE">Sweden
"CH">Switzerland
"TW">Taiwan
"TJ">Tajikistan
"TZ">Tanzania
"TH">Thailand
"TG">Togo
"TO">Tonga
"TT">Trinidad and Tobago
"TN">Tunisia
"TR">Turkey
"TM">Turkmenistan
"TC">Turks and Caicos Islands
"TV">Tuvalu
"UG">Uganda
"UA">Ukraine
"AE">United Arab Emirates
"GB">United Kingdom
"US">United States
"UY">Uruguay
"VU">Vanuatu
"VA">Vatican City State
"VE">Venezuela
"VN">Vietnam
"VG">Virgin Islands (British)
"WF">Wallis and Futuna Islands
"YE">Yemen
"ZM">Zambia

Dejan
Dejan
9 years ago

"AL">Albania
"DZ">Algeria
"AD">Andorra
"AO">Angola
"AI">Anguilla
"AG">Antigua and Barbuda
"AR">Argentina
"AM">Armenia
"AW">Aruba
"AU">Australia
"AT">Austria
"AZ">Azerbaijan Republic
"BS">Bahamas
"BH">Bahrain
"BB">Barbados
"BE">Belgium
"BZ">Belize
"BJ">Benin
"BM">Bermuda
"BT">Bhutan
"BO">Bolivia
"BA">Bosnia and Herzegovina
"BW">Botswana
"BR">Brazil
"BN">Brunei
"BG">Bulgaria
"BF">Burkina Faso
"BI">Burundi
"KH">Cambodia
"CA">Canada
"CV">Cape Verde
"KY">Cayman Islands
"TD">Chad
"CL">Chile
"C2">China Worldwide
"CO">Colombia
"KM">Comoros
"CK">Cook Islands
"CR">Costa Rica
"HR">Croatia
"CY">Cyprus
"CZ">Czech Republic
"CD">Democratic Republic of the Congo
"DK">Denmark
"DJ">Djibouti
"DM">Dominica
"DO">Dominican Republic
"EC">Ecuador
"EG">Egypt
"SV">El Salvador
"ER">Eritrea
"EE">Estonia
"ET">Ethiopia
"FK">Falkland Islands
"FO">Faroe Islands
"FJ">Fiji
"FI">Finland
"FR">France
"GF">French Guiana
"PF">French Polynesia
"GA">Gabon Republic
"GM">Gambia
"GE">Georgia
"DE">Germany
"GI">Gibraltar
"GR">Greece
"GL">Greenland
"GD">Grenada
"GP">Guadeloupe
"GT">Guatemala
"GN">Guinea
"GW">Guinea Bissau
"GY">Guyana
"HN">Honduras
"HK">Hong Kong
"HU">Hungary
"IS">Iceland
"IN">India
"ID">Indonesia
"IE">Ireland
"IL">Israel
"IT">Italy
"JM">Jamaica
"JP">Japan
"JO">Jordan
"KZ">Kazakhstan
"KE">Kenya
"KI">Kiribati
"KW">Kuwait
"KG">Kyrgyzstan
"LA">Laos
"LV">Latvia
"LS">Lesotho
"LI">Liechtenstein
"LT">Lithuania
"LU">Luxembourg
"MG">Madagascar
"MW">Malawi
"MY">Malaysia
"MV">Maldives

@dr_virus
9 years ago

Кога јади Бурек ќе зема изјава од пајпал и ќе го потврдат неговата изјава ќе поверувам…

mirkoslav
mirkoslav
9 years ago

КОСТА, се сложувам дека има луѓе кој го злоуопотребуваат системот, некој намерно а некој во „очај“ (како рег. под друга држава).А тоа BTBook што го викаш е малце дискутабилно. Злоуботребата постоела, ќе постои ама не верувам дека цела наша нација е "расипана": Ако погледенеш малце подобро, само погледни ја листата на земји вообичаено кој се (Excludes т.е. земји во кои продавачот не сака да сорабоотува или пак да праќа пратки) дури понекогаш и од самата земја од каде и е самиот продавач. А предничат на „црна листа“ земјите од Африка, од Европа верувал или не Италија ја среќавам често (мораат и тие да имаат некој наш ген) Азија Русија, Кина, и др. како и америките од централниот и јужниот дел. Сите тие имаат криминал, и % на злоупотреба на картици,куповина, продажба… итн. па пак PayPal некако решава да не ги воведе во фамозната „црна листа“ т.е. да ги исклучи од системот….

mirkoslav
mirkoslav
9 years ago
Reply to  mirkoslav

Ако беше и дека 95% од македонците го злоупотребуваат системот на ebay , тие истите ќе најдат начин да прават криминал и понатаму со други системи да им го нарушат системот, нема што од 2 милионска нација сите сме ние хакери-кракери кои само чекаме шанса да им „украдеме нешто“, без разлика на Русија, Кина, Бугарија (со кракување на цел софтвер, музика филм…се што доаѓа од таму па на пазарче или торент имаш се најново нели) или од оние Африкански земји што ти нудат 100 мил $ за твоја помош, за да ги изнесе парите од неговата матична земја, само треба даму пратиш 100$… (ја знаеме сите приказната).А ако гледаме статистикте на нашава влада, според завод за статистика ние имаме плата од 1000$, раст на економија од 20%, се е розово банките ни се бољи од швајцарските според "The Banker" The Economist" itn… па добро бе луѓе, кај е тогаш проблемот со еден пишлив PP. Нема да посочувам никого, само барам решение! Или пак се работи за "името" – „гарант имаат некој ГРК у борд на директори во ebay!

DeeJay
9 years ago

IT.com.mk, сакате да ми кажете дека бришете коментар во кој критички пишувам за постапките на министерот (PayPal и МАРнет) во изминатите неколку години!?
Хмм, а можеби и Вие не сте биле баш многу загрижени за влезот на PayPal во Македонија…

Само што изгубивте едно ниво на рејтинг во моите очи.
Лека ноќ. Утрото е попаметно од ноќта.

Nigga
Nigga
9 years ago
Reply to  DeeJay

ne veruvam deka za paypal bi ti brisele komentari , bidejki celo vreme pisuvaat za paypal i praat intervjua…

mozda spam filterot te izbrisal

IT.com.mk
Admin
9 years ago
Reply to  Nigga

Во право е човекот, твојот коментар беше во спам филтерот.Но, можеби треба да ги одбираш зборовите. Дискусија не се води со навреди и пцовки. Ако си вулгарен ќе ти го избришеме коментарот па макар и да си 100% во право. :)

За рејтингот > http://cdn.memegenerator.net/instances/250×250/31

DeeJay
9 years ago

Епа, вака…

1. Настапот на министерот во Полог е познат како – „валипрдеж“.
Валипрдеж е некој кој обично се фали за се‘ и сешто.
Нејсе, ќе го истрпевме и тоа, ако имаше нешто направено (the IT guy).
Во случајов преовладува само… „ќе“, „ќе“, „ќе“… И така, till the end of time.

2. Истиов човек на почетокот на минатата година (или пак можеби беше 2011; види архива на IT.com.mk), вети средување на МАРнет за некоја недела, отворање на пазарот за нови регистратори на домејни, итн, итн.
Еве, после година у кусур, уште се тапка во место.
Во интервјуто за Јади Бурек кажува дека се‘ ќе било средено со МАРнет до крајот на април 2013.
Mister Double I, одбројуваме!

ккк
ккк
9 years ago

На граѓаните на Р. Македонија НЕ им е дозволено да имаат сметки во странство. Затоа paypal е спречен да нуди услуги за нас.

Економија плус
Економија плус
9 years ago

Е каде е водечката економија во регионов, нели сме со најголем раст на економија на Германија сме ??? Нели сме најлични на светов… Ц цц ц ц ц … Бруки…

pece
pece
9 years ago

hahaha matuf eden, me rasone od sabajle

Гостин
Гостин
9 years ago

Министеров лаже-суши.
Вистината е дека не сакаат да има прилив/одлив на девизи врз кои тие немаат контрола.

badc0re
badc0re
9 years ago
Reply to  Гостин

Па затоа е министер исто како за нова година кога ко мал дома те прашуваа што сакаш дедо мраз да ти донеси.

tocno
tocno
9 years ago
Reply to  Гостин

tocno!

Коста
Коста
9 years ago

Аха, значи сакате сите у коментариве да ми кажете дека нити Пејпал, нити Министерство не знае шо збори, ниту една анализа на Пејпал и промена на закони на Влада и реалната слика и све шо треба не е направено и не е тачно, него вие знаете и вие сеа ќе ми ја откриете топлата вода и коа вие само ќе ми кажете: абее лаже! и готово го решивме проблемот!?!?!?

Сите заборавате дека 10 души купуваат воопшто нешто, дека никој не сака да прави „by the book„, заборавате што правевме сите пред 10 години и заради тоа каде и како фигурираме во истражувања и статистики, па и ден денес што прават македонци на ebay и амазон… све тоа заборавате и све тоа не е битно. само е битно дека министерот лаже!

Престанете бре луѓе веќе со целиот тој нихилизам од астрономски размери! аман! престанете! престанете и фатете почнете да правите онака како што се прави во светот и за како што ви се пуни устите ако сакате да ве есапат и да бидете светот! па да видите како ќе почне да има и пејпал и све по што кукате!

Пецо
Пецо
9 years ago
Reply to  Коста

Сомалија има пирати и е во граѓанска војна успат, па пак има пејпал.

Васил
Васил
9 years ago
Reply to  Коста

Аха, значи сакате сите у коментариве да ми кажете дека нити Пејпал, нити Министерство не знае шо збори
– – –
Точно, нашето Министерство појма нема ни што прави ни што зборува. (буквално)

Коста
Коста
9 years ago
Reply to  Коста

и пак двајца само го потврдивте тоа шо го кажав! тоа е……

Пецо
Пецо
9 years ago
Reply to  Коста

Потврдивме дека не ти држи муабетот, освен ако не сметаш дека сме полоши од Сомалија. Во тој случај должиш објаснување зошто сме полоши од Сомалија покрај толку прекрасни министерства.

Коста
Коста
9 years ago
Reply to  Пецо

ја шо имав да кажам, кажав и кој разбира – разбира. за останатите очигледно џабе и да нацртам.

Пецо
Пецо
9 years ago
Reply to  Коста

Истото и за тебе важи, нели?

Ацо
Ацо
9 years ago

Ај да не бидиме безобразни да се сомневаме во беспрекорните проценки на министерот. Тоа шо Република Науру (9,378 популација, GDP $36.9 million), Палау (популација 20,956 и GDP $164 million) се дел од земјите покриени од пејпал не е аргумент (а за воља на фактите и вистината има уште едно чудо земји како нив) не е битно. па дури и Ватикан како земја со развиена економија е покриен од пејпал.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago
Reply to  Ацо

Ова сарказам ти е, така?

badc0re
badc0re
9 years ago

Ацо така ако гледаме не треба ни Босна да има paypal, така?

Ацо
Ацо
9 years ago
Reply to  badc0re

пробав да бидам саркастичен и некако неубо ми е сега шо морам да го правдам мојот сарказам. Тоа шо босна (држава ни на небо ни на земја) има пејпал а ние немаме говори само посебе. Tоа што министерот само лани во непомалку од 5 наврати најавуваше пејпал иди е друг момент и никој за тоа не збора. дали некој има интерес од тоа пејпал да не иди во македонија е уште едно прашање кое никој не го ни отвора. Каде се банките во цела таа приказна никој не го ни интересира.
Како да е ај да не го тупам ќе се обидам сарказмот да го заменам со друга форма на изразување :-)

Ацо
Ацо
9 years ago

Зарем не е очигледен сарказамот :-) се обидувам да бидам суптилен преку сарказам али изгледа дека не ми врви. сакав да направам една мала хронологија на изјавите на министерот наш Битолски (поврзани со пејпал) али премногу замарање ќе беше а чинам не вреди оти е веќе прочитана книга. Како да е жал ми е шо ете само ти Дедо Мразе троа намириса сарказам онаму каде што труе од истиот.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

"Смениле закони, бла бла" какви се не помали земји од Македонија имаат пејпал, а на нас овде ни продаваат муда за бубрези. Се додека се штитат интересите на локалните шерифи Македонија ќе си остане бетер од Тунгузија во секоја смисла на зборот. И после младите си оделе од Македонија, не да си одат, има да трчаат и да не погледнат назад.

Игорче...
Игорче...
9 years ago

Андора ја има на paypal… што ебaна економија има па таа ?

Taner
Taner
9 years ago

Proveri si pa vidi
Andorra GDP
– Per capita$53,383

Macedonia GDP
– Per capita$4,935

Joko
Joko
9 years ago
Reply to  Taner

Macedonia
Total$22.147 billion
– Per capita$10,718

Somalia
Total$5.896 billion
– Per capita$600

Armenia
Total$10.106 billion
– Per capita$3,032
Eritrea
Total$4.397 billion
– Per capita$777

ITN

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago
Reply to  Taner

Somalia GDP
– Per capita $600

Albania GDP
– Per capita $3,912

Bosnia and Herzegovina GDP
– Per capita $4,461

Fiji GDP
– Per capita $3,965

Vietnam GDP
– Per capita $1,523

И уште мал милион други што не знам ни на карта да ги најдам со GDP ПОМАЛ или НЕЗНАЧИТЕЛНО поголем за некој долар од Македонија имаат Пејпал. Така да тоа не е проблем. Како што кажа министерот, Пејпал има исти трошоци и за Кина и за Сомалиа, e сега зошто Македонија е друго прашање чиј одговор е истиот оној на тоа зошто младите бегаат од Македонија.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

Еиии "министеров" до вчера велеше "еве го, ќе биде" изгледа сфати дека не може повеќе да го лаже народот. "Министеров" е промашена инвестиција.

види ги сите огласи на kariera.it.mk