Наскоро ќе може да се логирате на Google профил преку QR код

во Совети

Google има решение за како да се логирате на Google профили доколку сте пред јавен десктоп компјутер за кој не сте сигурни дека е безбеден, за кој не знаете дали има keylogger. Методот на Google за логирање без користење на тастатурата вклучува QR код и паметен телефон со интернет конекција.

За жал, тоа решение е моментално само експеримент, и Google ја тргна страната на која можеше да се види. Но, ова исто така значи дека треба да очекуваме наскоро да видиме и официјално стартувана опција.

Имено, доколку преку десктоп компјутер ја отворите страната, која сега е недостапна, https://accounts.google.com/sesame, ќе забележите генериран QR код. Тој код ќе треба да го прочитате со Android, iPhone, Symbian или било кој друг паметен уред кој чита QR кодови. Ќе треба да сте логирани на вашиот Google профил на телефонот, бидејќи кога ќе го прочитате QR кодот тоа ќе му каже на Google кој се обидува да се логира од кој компјутер, и ќе ве префрли на вашиот профил на десктоп компјутерот безбедно и без да ја користите тастатурата. На крај, останува на вас само да не заборавите да се одлогирате од компјутерот.

[youtube]DRgihqFbgPI[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@gocejonoski
9 years ago

Што потреба да се логирам од јавен компјутер, ако во рака имам телефон со Андроид со интернет конекција?

@ViktrArs
9 years ago
Reply to  @gocejonoski

Со среќа едитирање текст на Google Docs со мобилна тастатура. :)