Летовите од Блискиот Исток и Африка до САД отсега без електронски уреди

во Свет

САД воведе нови правила за летањe за летовите од Блискиот Исток и Африка. Патниците во овие прекуокеански летови, повеќе нема да можат да влезат во авионот со таблет или лаптоп компјутери. Исклучок се паметните телефони кои се дозволени на авионите.

Целата електроника која е поголема од паметен телефон, отсега мора да биде чекира и да остане во багажот. Правилото ќе важи единствено за директните летови до САД. Доколку летот слета и багажот биде проверен на доверлив аеродром, тогаш нема да има потреба од чекирање на електронската опрема.

Забраната се однесува на лаптоп, таблет, хибридни компјутери, но и на рачни конзоли, DVD плеери и различи електронски игри.

Причината за новите правила е загриженост за зголемена опасност по безбедноста. Непотврдена информација на CNN е дека причина за ограничувањата е Ал Каеда, која оперира од оваа област. Според податоците новите правила веќе стасале до Etihad Airways, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines и Royal Jordanian Airlines.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments