Кратки ИТ вести на денот: Забрана за TikTok во Македонија, Brainster Албанија, поевтин роаминг…

По несреќните случки изминатата недела во Србија, во Македонија се прошири шпекулација за потенцијална забрана на друштвената мрежа TikTok како платформа која има лошо влијание над денешните млади генерации. Од МИОА велат дека забрана на социјалната мрежа Тик Ток во државава ќе следи само доколку се донесе одлука на координирана активност со правосудните, образовните и безбедносните институции.

Останати кратки вести од ИТ индустријата за денеска се:

  • Македонскиот едукативен центар Брејнстер се прошири во Албанија. Брејнстер Албанија првично ќе отпочне со понуда на академијата за фронт-енд програмирање. прочитај повеќе
  • Деновиве голем број верификувани Facebook страни како профилот на Meta Ads се хакирани и преку нив се крадат податоци на корисници. прочитај повеќе
  • 38 телеком оператори од ЕУ и од Западен Балкан се согласија да го поевтинат роамингот. Mаксималната цена за 1 гига-бајт пренос на податоци во роаминг ќе биде 18 евра од први октомври, 14 евра од две-илјади-дваесет и шеста година и 9 евра од дваесет и осма година. прочитај повеќе

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
TOMI
TOMI
6 months ago

Dali Iva e AI ? :)

види ги сите огласи на kariera.it.mk