Спонзориран текст

Конференција „Вмрежување на Инграм и Вендорите #2“: Обединување на над 100 ИТ-експерти за оформување на иднината на компјутерските системи

Спонзорирано од Puzzle Connection

во ИТ настани, ИТ.МК, Спонзорирани

Втората годишна конференција „Вмрежување на Инграм и Вендорите #2“ („Ingram & Vendors Networking #2“) постигна огромен успех, собирајќи над 100 експерти од ИТ-секторот ширум Македонија, Албанија и Косово во Охрид, Македонија. Во текот на дводневната конференција, експертите говореа за идниот развој на технологиите, во насока на сајбер безбедност,  ransomware (уценувачки софтвер), виртуелизација кои ја поместуваат ИТ-индустријата кон посигурна и безбедна средина за управување со податоци.

Над 35 години, Ingram Micro претставува пример и лидер во технологијата, поместувајќи ги границите на возможното и невозможното. Ingram Micro преку неговиот овластен центар за обука, ја зајакнува работната сила, преку едукација и сертификација од најголемите ИТ вендори.

Филип Сиљановски, Регионалниот директор за Македонија, Косово и Албанија  изрази благодарност кон партнерите и клиентите кои присуствуваа на настанот и изјави „Во Ingram Micro, ние сме архитекти на решенија. Промената е константна, но волјата за напредок е она што нè прави тоа што сме, a тоа е да сме секогаш чекор напред со технологијата и вештините на тимот”..

Настанот не би се случил без тимот во Ingram Micro кој стои позади овие вендори. Соња Николовска Евтимовска, Територијален менаџер за продажба за Македонија, Косово и Албанија и Ивана Србиновска, Продуктен менаџер беа лицата кои стојат зад реализацијата на овој настан. 

„Нашата мисија е да создадеме платформа каде што ИТ вендорите ќе можат да го споделат своето знаење и најновите решенија со клиентите, како и со нашите партнерите во МАК регионот. Светот на технологијата е динамичен и како таков бара постојан проток и размена на информации за да случи промена кај сите“, вели Соња Николовска Евтимовска, а Ивана Србиновска додава „Целта ни е да обезбедиме богат терен за учење, фокусирајќи се на иновации и вештини. Затоа, нашиот Тренинг Центар, предводен од експерти од областа, служи како светилник на образовна исклучителност којашто ги подготвува поединците за идните предизвици“.

INGRAM

Петар Маркота, Инженер за безбедност во Check Point, ги појасни придобивките од прогресивните методологии на O365 Mail Security. Истакна напредна визија во решавање на проблемите за безбедност на е-поштата. „Во Check Point, целта не е само решавање проблеми, се работи за пионерски решенија кои се чекор пред потенцијалните сајбер закани“, пренесе Маркота, Check Point „O365 Mail Security – Reinvented“.

INGRAM

Драган Илиќ, Сениор технички менаџер од VMware им објасни на присутните за хоризонтот на софтверски дефинираното вмрежување и безбедноста преку VMware NSX.  „Ние не создаваме само технологија, ние ја поставуваме основата на мрежна безбедноста на следните генерации којашто е во согласност со растечките побарувања на организацијата“, рече Илиќ, VMware „VMware NSX – Next Generation SDN and Security Platform“.

INGRAM

Системскиот инженер Немања Пејиќ проектираше убедлива приказна за реалната закана на ransomware и клучната улога на Veeam  во поттикнување отпорна одбрана. „Во епоха во која податоците се клучна осовина, обезбедувањето на нивната неприкосновеност против ransomware е квинтесенција на оперативната сила“, потврди Пејиќ, Veeam „Veeam Ransomware 

INGRAM

Рајнер Шмитзбергер, Консултант за решенија во Hitachi, ја разоткри синергијата меѓу отпорноста на податоците и одржливоста, прикажувајќи етос кој е паметен во технологијата. „Со секој чекор кон отпорноста на податоците, се движиме кон одржливо технолошко патување коешто негира компромиси“, објасни Шмитзбергер, од Hitachi „DATA RESILIENCY & SUSTAINABILITY Without Compromise“.

INGRAM

Теодора Ралова, Менаџер на партнери во компанијата Fujitsu, „Fujitsu не е само навигација низ олујата на современите предизвици, туку и оркестрирање на патувањето на откритијата во неистражената територија на можности“, објасни Ралова,  Fujitsu “Innovative Paradigms for Navigating Modern Challenges.”

INGRAM

Миколај Пигон, Територијален менаџер во Forcepoint, покажа како Forcepoint ONE е неопходен за безбедно зголемување на работната брзина. „На брзини насочени кон безбедност не е опција, туку предуслов“, нагласи Пигон, од Forcepoint во својата презентација „Accelerating Business Velocity Securely with Forcepoint ONE“

INGRAM

Со финеса во сајбер безбедноста, Слободан Милидраг  ја истакна суштината на јакнење на дигиталните средства против сајбернапади. „Како архитекти на дигитална одбрана, нашата потрага е ранливоста да ја трансформираме во сила, обезбедувајќи бастион на безбедност во дигиталното царство“, објасни Милидраг кој зборуваше во име на Radware for Fortifying Web Applications, Mobile Apps и за APIs Against Cyber Onslaughts.

Конференцијата „Ingram & Vendors Networking #2“ не само што поттикна робусна платформа за споделување знаења, туку и ја зајакна традицијата на годишниот дијалог меѓу ИТ-експертите, покренувајќи ја индустријата кон посоработлива и иновативна иднина.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Напомена:

Ова е комерцијален ПР текст закупен од страна на Puzzle Connection . IT.mk не сноси никаква одговорност за текстот и неговата содржина. Доколку сте заинтересирани да објавите промотивен текст, испратете го на [email protected]

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Singular

Team Lead

Matrix Global

QA Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk