Компјутерите и софтверот сега со трајно ДДВ од 5 отсто

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК, Хардвер

За компјутерите, софтверот и сончевите колектори ќе продолжи да се плаќа само 5 отсто данок, се вели во новиот предлог-закон за данок за додадена вредност на Министерството за финансии.

Рокот за повластената стапка за овие добра и услуги истекуваше на 31 декември 2012 година, па затоа беа потребни измени на Законот за да се донесе трајна примена на 5-те отсто ДДВ за промет и увоз на компјутери и компјутерски софтвер, како и термални сончеви системи.

„Целта на примената на трајната повластена стапка е зголемување на квалитетот на информатичката технологија и образование, како и овозможување поголемо користење на сончевата енергија како алтернативен извор со што ќе се влијае на намалување на потрошувачката на електрична енергија и други извори за енергија, како и за заштита на животната средина.“, стои во соопштението.

Со измените на Законот за ДДВ предвидено е и ослободување од ДДВ при увоз на мали пратки од странство со вредност до 22 евра

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments