Кој ќе го замени Џони Ајв во Apple?

По повеќе од 20 години, главниот дизајнер на Apple ја напушта компанијата. Веројатно Стив Џобс засекогаш ќе биде прва асоцијација на Apple, но кога дизајнот на уредите е во прашање тоа секако е Сер Џони Ајв. Во последните две децении тој остави свој печат на секој iMac, iPad, iPhone, iPod и кој и да е уред кој излегол од компанијата.

„Улогата на Џони во повторното враќањето на Apple никога не може да се прецени. Од иновативниот iMac во 1998 дo iPhone и огромната амбициозност Apple Park, каде до неодамна вложуваше многу внимание и енергија“, вели Тим Кук.

Главната причина за заминувањето што сака да се посвети на свои проекти. Тој веќе ја основа компанијата LoveForm, а Apple е прв клиент. Соработката на Apple со Ајв ќе продолжи на ексклузивни проекти, откри г. Кук.

Засега позицијата шеф на одделот за дизајн во Apple останува празна. Заменикот претседател на одделот за индустриски дизајн, Еванс Хенки и заменикот претседател на одделот за интерфејс Алан Дај, ќе бидат „замена“ во прво време. Двајцата работат долг период Apple, а ќе рапортираат директно на Џеф Вилјамс, оперативен директор на Apple. Г. Вилјамс лидер на тимот кој работи на развој на Apple Watch.

„По речиси 30 години и безброј проекти, најгорд сум на работа што сме ја направиле за да изградиме дизајнерски тим, процеси и култура во Apple, на кои има нема рамни. Денес овој тим е посилен, поенергичен и поталентиран од било кога во историјата на Apple. Без сомневање тимот ќе напредува под водството на Еванс, Алан и Џеф, кои се меѓу моите најблиски соработници. Имам голема доверба во моите колеги дизајнери во Apple, кои остануваат мои најблиски пријатели и со нетрпение очекувам да работам со нив уште многу години“, вели г. Ајв.

Ова се дел од дизајните на Џони Ајв со кои Apple последниве 20 години стана една од најголемите и најуспешни компании:

 

iMac 1998

iMac 1998 By Rama & Musée Bolo – Own work, CC BY-SA 2.0 fr, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36876272

iPhonе

By Andrew from London, UK – 16GB iPhone, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7040534

iPod

Прва генерација iPod и iPod Nano https://www.flickr.com/photos/nez/1360083076

MacBook Air

https://www.pexels.com/photo/macbook-air-on-black-table-top-943596/

iPad

https://www.flickr.com/photos/chuatinhte/4686619511

Apple Watch

https://www.pexels.com/photo/apple-apple-watch-2-black-chrome-437037/

AirPods

By LWYang from USA – AirPods, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60265669

И секако Apple Park

By Daniel L. Lu (user:dllu) – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69553418

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments