Кога се зборува за опасностите од вештачката интелигенција најголем дел од нас помислуваат на Терминатор и роботи убијци. Сепак опасностите барем засега не доаѓаат од оваа насока, наместо ова грешките кои се прават, но и непотполното разбирање на начинот на кој функционира технологијата се најголем проблем. Питер Хас е помошник директор на Иницијативата за роботика фокусирана на човештвото на Универзитетот Браун. Во овој TED говор г. Хас зборува за опасностите, но и за можностите кои доаѓаат со развојот на вештачката интелигенција.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk