Канаѓанец ја продава својата куќа во замена за електронската валута Bitcoin

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Свет

Тејлор Мур од Канада ја понуди својата куќа во Алберта на продажба за околу 400.000 долари. Но, ова не би било воопшто вест доколку тој не побара целата или дел од сумата да му биде исплатена во Bitcoins.

Bitcoins се децентрализирана електронска валута што ќе овозможи испраќање пари од било каде до било каде без ограничувања или национални граници. Се проценува дека во моментов циркулираат околку 700 милиони bitcoins, a нивната цена е околу 65 долари или околу 3.100 денари. Овие електронски монети може да се споделуваат преку компјутери и фајлови или сајтови кои функционираат како паричници без помош од финансиска институција.

Г. Мур не би одбил ни 400.000 долаи, но ако дел од оваа сума е исплатен во bitcoins, тој е подготвен да ја намали цената во зависност од тоа колку ќе му бидат понудени.  Проектите за кој му треба оваа електронска валута имаат за цел да ги направат bitcoins „попопуларни и поприфатливи“, изјавува тој за BBC.

 „Многуе тешко да дојдете до големи количества на bitcoins, имам неколку проекти кои сакам да ги започнам, а за нив ми требаат многу.”, вели Тејлор Мур.

 

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] години Канаѓанецот Тејлор Мур се обиде да ја продаде својата куќа за bitcoin. Сепак, во 2013 година цената на крипто валутата беше 65 […]

Киро Велковски
Киро Велковски
9 years ago

Биткоин е име а имињата не се преведуваат

Виктор Дано
9 years ago

Не мачеше името, па се обидовме да го преведеме со цел да биде појасно. Но, се чини дека најдобро е да стои како што е затоа што збунува. Фала за забелешката. Променето е. :)

види ги сите огласи на kariera.it.mk