До 2050 година човештвото ќе треба да произведе 70% повеќе храна за да ја нахрани целата популација. Со оглед на тоа колку мал исчекор во продуктивноста е направен последните неколку години, ова е огромен проблем. Стартапот Yield во соработка со Bosch, работи на примена на интернет на нештата во агрикулурата. Оваа технологија засега се користи на фарма на остриги, но во иднина можеби ќе помогне многу повеќе.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments