Како се прават гигантските крилја на Boeing авионите? Со џиновски робот!

во Хардвер

Дали некогаш сте се запрашале како се прават крилјата на авионите? Блaгодарение на Wired сега знаеме дека авионите ги прават џиновски роботи! Powel е роботот кој го користи Boeing во изработката на авионите. Како и крилјата и авионот, и роботот е огромен. Ова овозможува едноставен пристап до точки кои вообичаено беа непристапни и значително ја олеснува работата на работниците.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments