Како настана првиот Macintosh?

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести, Свет

Годинава на 24-ти јануари Macintosh го прослави својот 40-ти роденден, а како беше создаден првиот “Mac”, какви беа неговите спецификации и со какви сѐ предизвици се соочија неговите креатори – повеќе детали за почетокот на овој славен проект на Apple во нашата нова статија.

Во 1980-тите, Apple создаде модел на вертикална интеграција за производство на Mac, односно ги спои сите аспекти од создавањето на хардвер до развојот на неговиот оперативен систем – првично наречен Системски софтвер, а подоцна да биде преименуван во Mac OS.

Ова беше во спротивност со компатибилните компјутери на IBM, каде што различни производители произведуваа хардвер за оперативниот софтвер на друга компанија.

Apple исклучиво произведуваше и сѐ уште произведува хардвер за Mac, воедно диктирајќи ги и внатрешните системи, дизајни и цени.

Иако беа способни да работат на алтернативни оперативни системи како Linux и FreeBSD, Mac-овите, особено оние базирани на Intel, немаа лиценца да работат на Microsoft Windows освен ако официјално не беа објавени од Apple.

Photo by Melvin Lauber on Unsplash

Спецификациите на првиот Macintosh

Првичната плочка на Macintosh, беше дизајнирана од Бурел Смит, која што имаше 64 KB RAM меморија и го користеше микропроцесорот 6809E на Motorola.

Поддржуваше црно-бел битмап дисплеј со 256×256 пиксели. Но програмерот Бад Трибл сакаше да го вгради микропроцесорот Lisa 68000 во Mac, за да може да работат графичките програми на Lisa во Macintosh.

До декември 1980 година, Смит успешно дизајнираше нова плочка која не само што го вклучи микропроцесорот 68000, туку и ја зголеми брзината од 5 на 8 MHz, дополнително поддржуваше и екран со 384×256 пиксели.

Овој модел на Macintosh имаше недостатокот на мемориски слотови, а RAM-от можеше да се прошири до 512 KB со лемење на шеснаесет приклучоци за чип, прифаќајќи 256 KB RAM чипови. Крајниот производ имаше 9-инчен монохроматски дисплеј со резолуција од 512×342 пиксели, што ги надмина тогашните можности на прототипите.

Почетокот на Стив Џобс со проектот Macintosh

Воодушевен од дизајнот на Macintosh и препознавајќи го неговиот пазарен потенцијал, Стив Џобс, ко-основачот на Apple, го префрли својот фокус на проектот.

Во 1981 година, Џеф Раскин го напушти проектот Мекинтош поради судир со Џобс, што резултираше со конечниот дизајн да биде поблиску усогласен со визијата на Џобс.

Откако дозна за GUI технологијата во Xerox PARC, Џобс ги истражи компјутерските Xerox Alto и алатките за развој на Smalltalk, што влијаеше на интерфејсот на Macintosh.

Macintosh 128k, најавен во октомври 1983 година и лансиран на 24-ти јануари 1984 година, ги вклучуваше апликациите MacWrite и MacPaint.

Критичари има секогаш, па така и покрај првичниот ентузијазам, постоеше група на луѓе кои што велеа дека ова не е ништо повеќе од обична „играчка“.

Поради дизајнот на GUI, постоечките апликации мораа да се редизајнираат и репрограмираат, што предизвика одложување на достапноста на софтверот.

MultiPlan на Microsoft мигрираше во април 1984 година, следен од Microsoft Word во јануари 1985 година.

Во 1985 година, Lotus Software го претстави Lotus Jazz, конкурентот на Macintosh, но Macintosh ја доби оваа битка. Во истата година, Apple го лансираше и својот канцелариски пакет Macintosh Office.

Маркетинг бумот на Macintosh

Во специјалното постизборно издание на Newsweek во ноември 1984 година, Apple потроши над 2,5 милиони долари за да ги купи сите 39 рекламни страници. Тие, исто така, иницираа промоција „Test Drive a Macintosh“, овозможувајќи им на потенцијалните купувачи да земат дома Macintosh 24 часа со кредитна картичка.

Иако учествуваа 200.000 луѓе, на дилерите не им се допадна промоцијата, а недоволното снабдување со компјутер доведе до многу вратени единици во лоша состојба. Оваа кампања го поттикна извршниот директор Џон Скали да ја зголеми цената од 1.995 долари на 2.495 долари.

Во 1985 година, MacLaserWriter печатачот на Apple и софтверот како MacPublisher и PageMaker овозможија објавување на десктоп. Првично единствено за Macintosh, десктоп објавувањето подоцна стана достапно за корисниците на IBM PC.

Апликациите како FreeHand, QuarkXPress, Photoshop и Illustrator ја зацврстија позицијата на Mac како графички компјутер, придонесувајќи за растот на пазарот.

Почетниот Mac имаше ограничувања, вклучувајќи минимална меморија и тешкотии во проширувањето, без хард диск. Во октомври 1985 година, Apple ја надгради меморијата на Mac на 512 KB, но проширувањето остана предизвик.

За да ја подобри поврзаноста, Apple го лансираше Macintosh Plus на 10 јануари 1986 година, нудејќи 1MB RAM меморија, што може да се прошири на 4MB RAM меморија и нов паралелен интерфејс SCSI.

Mac Plus, по цена од 2.600 долари, стана инстант успех, останувајќи непроменет до 15 октомври 1990 година, означувајќи го најдолговечниот Macintosh во историјата на Apple.

Покрај пазарниот раст во 1980-тите, Apple забележа пад во 1990-тите со промената кон машините компатибилни со IBM PC со MS-DOS и Microsoft Windows.

Каде е Apple денес?

На светската конференција за програмери на Apple во 2023 година (WWDC), беа претставени неколку нови производи, вклучувајќи ги 15-инчните MacBook Air, Mac Studio и слушалките Vision Pro.

Покрај овие хардверски изданија, Apple воведе и ажурирани оперативни системи: iOS 17, iPadOS 17, macOS 13 и watchOS 9.

Дополнително, компанијата се најде на насловните страници поради нејзиниот акцент на приватноста и безбедноста.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments