Како да скенирате QR-код или баркод со Python

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Во ова видео може да научите како да скенирате QR-код и баркод користејќи го програмскиот јазик Python. Видеото е поделено во 3 дела.

Првиот дел ви овозможува да ја добиете содржината на кодот кој ви е достапен како слика.

Вториот дел е подинамичен и во истиот може да ја користите вашата камера за да ја добиете содржината на кодот.

Третиот дел покрива креирање на систем кој се користи при влез на настани како концерти или спортски настан со цел да не се искористи истата влезница повеќе од еднаш.


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk