Како да научите Python во 5 чекори, совети од Костадин Ристовски

Avatar img-thumbnail img-circle

во Совети

Учењето на било кој програмски јазик, па и Python е пат кој е различен за секој.Сепак, има следните 5 чекори би Ви било од помош за полесно, но и поефикасно учење.

Чекор 1: Дефинирајте цел. Што сакате да научите и зошто?

Чекор 2: Креирајте јасен план. Дали би учеле од книга или видео? Колку време во текот на денот или неделата би можеле да одвоите за ова?

Чекор 3: Пишувајте го кодот. Гледањето видеа или единствено учењето од книга, не е доволно. За подобро да запомните пишувајте го кодот.

Чекор 4: Учете без прекинувања. За да најдобро да го искористите времето поминато во учење, тргнете ги сите оние работи кои може да ве деконцентрираат

Чекор 5: Погледнете наназад. Доколку еднаш неделно направите пауза од ова и погледнете наназад, може доста да научите за вашиот напредок или недостаток од напредок. Прашајте се, како она што сте го направиле во текот на неделата се споредува со она што сте сакале да го направите согласно вашиот план. Дали поминавте доволно време? Доколку не, која е причината? Што би можеле да промените во иднина?


Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски, тој е автор и на туторијалите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk