Како да изработите кутија за моливи од дискети

во Совети

Со напредокот на технологијата, особено хардверот, секој од нас има голем број на дискети кои повеќе не ги користи. Затоа ви претставуваме кратко видео со инструкции за како да изработите кутија за моливи од дискети. Видеото е најава за креативната работилница за реупотреба на е-отпад, во рамките на конференцијата е-Општество.мк.

Несоодветно фрлените електронски уреди и делови, накратко именувани е-отпад (електронски и електричен отпад), претставуваат опасност за животната средина и здравјето на луѓето бидејќи содржат токсични елементи кои се шират преку почвата, подземните и површинските води, како и низ воздухот преку чадот од депониите. Справувањето со овој вид на отпад често е комплицирано и за жал во Македонија во моментов нема организиран систем, но сепак постојат начини за правилно третирање.

Овој текст е дел од проектот „Балканска мрежа за застапување при управување со е-отпад“.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
dengimiraorg
10 years ago

Спасибо за инфо. Чего-то еще про такое хотелось почитать. :)

Горе
Горе
10 years ago

Уште подобро направете си мини ветерница :) http://energetskaefikasnost.info/%D0%BA%D0%B0%D0%