Јапонец е уапсен пoради 3Д-испринтано оружје

во Свет

По тримесечна истрага, јапонската полиција уапси 27 годишен жител на Кавасаки под сомневање дака поседува пиштоли испечатени со 3Д-принтер, пренесува NHK World. Кај осомничениот Јошито Имура се пронајдени вкупно пет пиштоли од кои од два може да се истрела смртоносен проектил. Полицијата го открила откако во февруари споделил фотографии од оружјето на интернет. Од осномничениот е одземено оружјето и 3Д принтерот на кој се испринтале составните делови, но муниција за оружјето не е пронајдена. Г. Имура се брани дека не знаел дека печатењето на оружје е противзаконско.

[youtube]OrUtbO2DXqs[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments