ИТ Кариера профил: Алекс Орозко од AWS

ИТ Кариера профил е серијал преку кој ќе ја претставиме ИТ заедницата, начинот на работење, функционирање и динамиката на луѓето во ИТ секторот. 


1. Што работиш моментално и кои се твоите одговорности?
Моите обврски секогаш се менуваат, една од големите предности да се работи како софтверски инженер е тоа што мора да сте спремни за било што, од вложување напори да се финализира некој проект, преку осмислување имплементација за нов проект, па сè до усогласување со други тимови и заедничка соработка. Во некои други ситуации, потребно е да се тестира софтвер и да се пронајдат пропусти и начини за нивно искоренување. Во моментов, меѓутоа, работам во тимот за предвидување на AWS сервиси. На неделно ниво, ние сме одговорни за одржувањето и градењето на софтверот и предвидување модели во склоп на потребите за облакот. Во суштина, доколку некогаш сте наишле на проблеми со хардверот во AWS, па, тоа е моја вина. 😂

2. Прати ни фотографија од твојата работна средина (без средување 😃)

 

3. Од каде научи да програмираш – факс, курсеви, или учење на своја рака?
Почнав сам да учам кога имав околу 17 години. Во последната година од моето средно образование, се фокусирав на унапредување во компјутерска наука (Advanced Placement Computer Science). Пред да започнам со факултетски студии, се занимавав со развој на веб неколку години. Кога наполнив 21 година, решив да одам на факултет и да го заработам мојот BS in CS. BS значи Bachelor of Science (диплома за наука), а CS значи Computer Science (компјутерска наука), но, ќе се сложите дека BS in CS звучи дефинитивно посмешно, хаха.

4. Кои се 5-те сајтови кои најмногу ги посетуваш?
Во последно време, не сурфам толку често, освен ако не барам решение за некој проблем или пак ако сакам да патувам некаде. Би морал да кажам:
4.1 Stack Overflow
4.2 Amazon Web Service
4.3 Expedia
4.4 Google

ииии куп други интерни веб сајтови кои не би можел да ги откријам.

5. Кој е твојот омилен technology stack?
Мислам дека немам омилен tech stack! Секако, омилени ми се оние со кои сум запознаен, но навистина зависи од она што сакам да постигнам. Ако сум на хакатон и сакам набрзинка да осмислам едноставен сервер, би одел со Flask. Ако, пак се работи за подолготраен проект чија основа треба дополнително да се билда, тогаш би користел Java.

6. Омилена алатка/софтвер?
Од неодамна станав огромен фан на tmux! Се работи за алатка со команди која е исклучително динамична! Замислете табови, прозорци и панели во прозорец со само една линија за команда! Се работи за одлична алатка за одржување сервиси за тестирање и локално управување со нив, без да се грижите за нивниот PID (Process Identification Number).

7. Напиши ни неколку мудри зборови како совет за оние кои сакаат да започнат со програмирање…
Би сакал да споделам нешто што беше кажано од мојот професор по компјутерска наука. „Вреди да се биде софтверски инженер затоа што луѓето буквално ви плаќаат за вашиот мозок. Како вие ќе им пристапите на проблемите и какви решенија ќе осмислите за тие проблеми. На луѓето им е исклучително важно како вие размислувате. Најдоброто од сè е тоа што, во повеќето ситуации, нема „најдобро“ решение и сè се сведува на тоа колку сте вие креативни и што сакате со вашите решенија!“. За мене, овие зборови многу значат! Исто така, би сакал да кажам дека никогаш не е доцна! Јас започнав кога имав 17 години, но имам колеги кои се втурнале во оваа индустрија кога имале триесетина години, некои дури започнале во нивните четириесетти.

8. Напиши ни неколку мудри зборови како совет за твоите колеги во индустријата…
Пријатели, софтверот е уметничка форма. Тоа што процесирањето е подобро, не значи дека ние треба да сме невнимателни во нашиот занает. Стремите се да бидете одлични софтверски инженери!

9. Доврши ја реченицава: Иднината на програмирањето е најверојатно во тоа што може да направи вештачката интелигенција во Javascript framework. Шега на страна, исфрлете го вториот дел од мојата горна реченица и најверојатно одговорот со кој би останале не би бил далеку од вистината. хаха!


Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post ИТ Кариера профи… appeared first on […]