Истражување на Channel4: Како Facebook ги модерира своите содржини?

Новинар на Channel 4 Dispatches кој се инфилтрираше во ирската компанија CPL Resources вели дека компанијата нема исти правила за сите. CPL Resources е независна компанија која за Facebook модерира дел од содржините. Дел од спорните содржини се објавени на веб-сајтот на Channel4, а има и документарен филм. За потсетување, претходното истражување на Channel 4 го откри скандалот на Cambridge Analytica.

Различни правила за корисници од различен политички спектар и оставање простор за креирање профили на деца

Она што го покажува истражувањето е дека најголемата друштвена мрежа и нејзините подизведувачи не ги одржуваат ниту стандардите кои сами си ги поставуваат. Најголем дел од правилата кои се прекршени се однесуваат на графичко прикажување на насилство и злоупотреба на деца. Но, се прекршуваат и повеќе различни правила на друштвената мрежа. Пример, додека репортерот бил инфилтриран тврди дека добил упатство да ги игнорира профилите на корисници кои изгледаат дека се помлади од 13 години. Ова е едно од правилата на Facebook: „Деца помлади од 13 години не смеат да имаат профил на друштвената мрежа“. Правилото е во согласност со актот за онлајн заштита на децата донесен во 1998, објаснува Verge.

Дополнително, новинарката која работеше на приказната вели дека Facebook е значително потолерантен кон објавите на крајната десница. Друштвената мрежа им дозволува повеќе и пред да ја надминат границата на бришење. Ова секако се однесува и на говор на омраза и на повикување на насилство. Она што го покажува истражувањето е дека метриката по која се отстрануваат содржините е флексибилна и се менува. Еден од модераторите му рекол на инфилтрираниот новинар, „Ако премногу цензурира корисниците ќе го загубат интересот“.

Друштвената мрежа имаше брза реакција и побрза да издаде листа со нови правила за модераторите за содржина. За жал, како и во случајот со Cambridge Analytica се чини дека и ова е реакција на Facebook. Наместо да бидат проактивни и да ги решаваат проблемите пред да се појават, се чини дека Facebook единствено се јавува и затвора проблеми откако некој ќе ги открие. Дополнително, најверојатно добар дел од овие проблеми на друштвената мрежа и се познати од претходно, но досега не сме виделе никаква реакција.

„Ги сфаќаме овие грешки многу сериозно и благодарни сме им  новинарите кои ни ги покажаа овие грешки. Работиме на откривање на она што се случило за да може да го спречиме повторувањето на исти грешки“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

Swiss Increasing Market Employability Program - IME

Open Call for ICT Expert (Full-Time Position)

види ги сите огласи на kariera.it.mk