iPad 2 доаѓа на 2-ри март, потврди Apple

во Хардвер

Се очекува iPad 2 да има две верзии, со 7-инчен и 9-инчен екран. Екраните ќе бидат со Retina дисплеј, прв пат претставен на iPhone 4. Ќе има две камери, предна и задна. Предната камера е зa FaceTime апликацијата за видео комуникација. Камерите се веќе стандардни за сите нови таблети кои се стартуваат. Затоа iPad 2 мора да ги има ако Apple сака да останат на врвот на таблет пазарот.

Првиот iPad, претставен во ланскиот јануари, направи своевидна револуција во мобилните уреди, донесувајќи ги таблет компјутерите на главната ИТ сцена. Првиот iPad се продаде во над 15 милиони парчиња во 2010-та. Неговото успешно претставување ги натера сите останати производители да направат свој таблет, се очекуваат да се претстават до 50 различни таблет компјутери во 2011-та, и да се креираат посебни оперативни систем наменети само за таблети.

кува

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments